Share this post on:

Obóz Samsunga nie był jakoś specjalnie planowanym wyborem. Myślałem o przesiadce z swojego iPhone 11 Pro od dłuższego czasu lecz nie było żadnego dobrego kandydata. Aż do premiery nowej serii S od Samsunga…

Wybór padł na S21 (zwykłe, nie ultra, nie plus) z dość głupiego powodu. Szerokością odpowiadał właśnie 11 Pro i stwierdziłem, że skoro dobrze trzyma mi się telefon Apple to z Samsungiem nie będzie problemu.

Serio, to jedyny powód dlaczego wybór padł na właśnie S21. I nie pomyliłem się, telefon bardzo dobrze leży w ręku. Ale to nie jest jedyna jego zaleta (będzie wiele porównań do poprzedniego telefonu tj. 11 Pro).

Software

Od tego w sumie powinienem zacząć. Używałem iPhone głównie z powodu niezawodności i przewidywalności iOS. Wiele straciłem po przesiadce? Moim zdaniem nie.

OneUI sprawiło na mnie bardzo dobre wrażenie co było dość niespodziewane. Poprzednie doświadczenia z TouchWiz oraz Samsung Experience głównie sprawiły przeświadczenie że może być słabo. A tu jednak zonk…

Nakładka przeszła naprawdę duży lifting przez te wiele lat kiedy nie miałem z nią styczności i widać, że Samsung zaczął się starać. Nie widać spadków płynności, telefon nie krzaczy się w losowych momentach i zapewnia dobry „feeling” i komfort pracy. Dodatkowe funkcje jak Dex czy współpraca z Microsoft która pozwala na lepsze połączenie telefonu z komputerem to jedne z wielu zalet.

Szczerze mówiąc, połączenie S21 z Windowsem daje bardzo podobny komfort pracy jak iPhone z Mac.

Wydajność

Tutaj nie mam do czego się przykleić. Nie będę również doklejał kolejnych screenów z benchmarków gdyż takim i tak nie powinno się ufać. Exynos w europejskim wariancie naprawdę daje rade i nie robi się ciepły tak jak wiele osób myśli. Wydajnościowo daje sobie radę z wszystkim do czego używam telefonu.

Jak z grami? Podobno różnie, nie miałem okazji sprawdzić ponieważ najzwyczajniej w świecie nie gram telefonie.

Bateria

I tutaj jest coś na co mogę trochę ponarzekać. Nie wiem czy to jest spowodowane ale drain jest widoczny i zastanawia mnie czy jest to wina menedżera baterii wbudowanego w OneUI czy po prostu aplikacji. Jak na razie udało mi się wyciągnąć cały dzień pracy bez ładowania co wynikiem jest… dość średnim w porównaniu do mojego poprzedniego urządzenia (na 11 Pro spokojnie mogłem używać telefonu bez ładowania 2 dni). Zobaczymy jak to będzie wyglądać dalej, telefon mam dopiero kilka dni, mam nadzieję że się to albo ustabilizuje albo Samsung naprawi to w kolejnych aktualizacjach.

Screeny niżej są z jednego dnia, wystarczy spojrzeć na godziny, że drain jest dość spory…

Aparat

Na koniec zostawiłem coś, czego nie miałem okazji sprawdzić dokładnie. Na pierwszy rzut oka widać, że jakość zdjęć jest naprawdę w porządku (wydaje mi się, że jest sporo lepiej od 11 Pro) ale są pewne mankamenty które bolą, nie przeszkadzają w użytkowaniu ale bolą. Głównie chodzi o brak płynnego przejścia z aparatu na aparat czy ogólnie niski framerate podglądu. W urządzeniach Apple nie ma czegoś takiego, aplikacja aparatu jest płynna nie ważne co się w niej robi i wygląda to na pewno wiele milej dla oka. Załączę kilka zdjęć z każdego aparatu telefonu (no, może oprócz przedniego) żeby pokazać co potrafi urządzenie. Moim zdaniem, pod względem jakości jest serio dobrze.

1

Zdjęcie 1 z 3

I może coś pobieżnie…

Ekran, tutaj nie mam za wiele do powiedzenia. OLED 120hz z kolorami przyjemnymi dla oka, zobaczymy na jak długo (mam trochę złą passę co do green tinta w oledach). Jakość wykonania? Mimo zastosowanego plastiku z tyłu… ciężko odróżnić, że rzeczywiście jest tam plastik. Telefon jest wyważony w porządku, dobrze trzyma się go w ręku i jak na moją łapę ma rozmiary idealne.

Czy warto było się przesiąść z Apple wagonu ponownie do Androida?

Moim zdaniem tak, coś nowego, zwłaszcza dla mnie kiedy od dawna nie miałem świeżego flagowca w ręku. Ale czy mogę polecić to urządzenie? Wydaje mi się, że tak. Na pewno nie w cenie 4 tysięcy złotych jak to było w trakcie przedsprzedaży. Moim zdaniem ten telefon powinien znajdować się z etykietą około 3 tysięcy złotych. Jeżeli macie okazję w tej cenie go dorwać to może się on okazać dobrym wyborem.

Małe info:

Nie miałem skąd wziąć modelu z Snapdragonem do porównania, podobno wydajnościowo jest dużo lepiej aczkolwiek wydaje mi się że nie ma to już tak dużego znaczenia? Kupując flagowca w takiej kwocie tak czy siak będziemy posiadali urządzenie które posłuży wiele lat (mimo, że to Android) i wydajnościowo nie będzie odbiegać od konkurencji (na pewno nie w standardowym codziennym użytkowaniu).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *