Share this post on:

„Ostatnio” udało mi się zdobyć bardzo ciekawe urządzenie. Niewiele ludzi to urządzenie widziało na własne oczy, jeszcze mniej miało możliwość mieć je w rękach. Dzisiejszy wpis jest o Nubii Mini 5G, urządzeniu które finalnie nie pokazało się na rynku.

ModelTP1803
CPUQualcomm Snapdragon 855+
RAM6GB LPDDR4X
Ekran5.7’ 18:9 1080p TFT-LCD
NFCbrak
Pamięć64GB UFS 2.1
Cena???

W zestawie

W pudełku z urządzeniem zobaczymy niewiele. Jest w nim oczywiście pudełko, ładowarka (chińska), kluczyk do tacki karty sim, kabel USB-C oraz przejściówka USB-C – Jack 3,5mm

Hardware

Urządzenie jest zbudowane z dwóch tafli szkła które rozdzielone są prawdopodobnie aluminiową ramką. Bardzo ładnie to wygląda lecz niestety tył urządzenia bardzo łatwo się palcuje. Ramka wygląda na solidną lecz brak mi odwagi sprawdzić jej wytrzymałości.

Sercem urządzenia jest Snapdragon 855+ z modemem 5G X50. Na wydajność przy nim nie ma co narzekać, w końcu to dalej bardzo świeży SoC który spokojnie da radę przez najbliższe kilka lat.

Ekran jaki mamy na froncie urządzenia to niestety TFT-LCD firmy JDI. Nie ma on bardzo dobrego odwzorowania kolorów. W skali od 1 do 10 określiłbym go raczej jako średnie 6. Jego rozmiar to 5,7 cala, i o ile wydaje się to być spore to urządzenie bez problemu mogę obsługiwać jedną ręką. W porównaniu do mojego iPhone 11 Pro (który sam ma 5,8 cali) to bardzo przyjemny w obsłudze telefon.

Niestety urządzenie nie posiada NFC ani czytnika kart pamięci, ale posiada czytnik linii papilarnych umieszczony na tyle urządzenia w bardzo wygodnym miejscu (ciężko w niego nie trafić).

Telefon posiada również przycisk na lewej krawędzi, w oryginalnym oprogramowaniu uruchamiał on aparat lecz jest on w pełni programowalny po odpowiednich modyfikacjach.

Software

Urządzenie dotarło do mnie z chińskim oprogramowaniem prawdopodobnie produkcyjnym. Nie było to Nubia UI (czy jak tam ich ta nakładka się zwie) tylko czyste AOSP przepełnione chińskimi aplikacjami. Zdążyłem jednak to oprogramowanie zmienić na czyste AOSP 10 z aplikacjami Google i regresu wydajności nie widzę. Ba, wręcz można odczuć jakoby ten telefon przyśpieszył. Niestety w ten sposób szybko pozbyłem się obsługi 5G aczkolwiek… ona i tak nie działała na terenie naszego kraju (sieć 5G Ready miała problem uzyskać jakikolwiek używalny sygnał 3G).

AOSP 10

Aparat(y)

W urządzeniu znaleźć możemy dwa sensory. Tylny to IMX586 marki Sony o rozdzielczości 48MPx lecz nie posiada on niestety OIS. Przedni aparat to OV8856 marki OmniVision. Na temat aparatów wypowiem się w innym terminie.

Podsumowanie

Jak napisałem na początku, bardzo pozytywnie zaskoczyłem się wyżej wymienionym urządzeniem. Szkoda że Nubia nie postanowiła wyjść z nim na rynek ponieważ wygląda to na kawał porządnego hardware. W najbliższym czasie będę chciał poużywać trochę tego telefonu żeby zobaczyć jak on działa na co dzień, wtedy prawdopodobnie pojawi się więcej na jego temat.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *